Stlačený vzduch
Nejprodávanější
Obecně je stlačený vzduch nejprve potřeba zbavit kondenzátu a mechanických nečistot. To lze nejsnáze zajistit používáním filtrů. Nefiltrovaný vzduch poškozuje pneunářadí korozí, výplachem maziva a také mechanickým zadíráním obsažených nečistot. Většina pneumatických zařízení vyžaduje přimazávání vzduchu. To lze sice zajistit pravidelným vstříknutím cca 1 - 2 ccm speciálního oleje přímo do rychlospojky konkrétního nářadí, ale v praxi je žádoucí použít cenově dostupná olejová přimazávání, která se zapojí přímo před nářadí (mini provedení), nebo panelová provedení, která přimazávají celý systém (nebo jeho určitou větev) hned za filtrem. Vzduch určený např. pro stříkání barev, se samozřejmě nepřimazává.
Úpravu tlaku v rozvodu zajistí redukční ventil. Ten je zpravidla součástí kompresoru, nebo kompletní jednotky pro úpravu vzduchu.
Důležitým bodem je volba vhodného kompresoru, na které závisí výkon celého systému. Zde je třeba zhodnotit 3 základní údaje - dosažený výstupní tlak, objem tlakové nádoby a zejména množství stlačeného vzduchu. Nedostatečné množství vzduchu zapříčiní pokles tlaku při práci a následně pokles výkonu připojeného nářadí. Množství vzduchu spotřebované konkrétním nářadím je uvedeno v jeho technických parametrech.
Pomocí následujícího vzorce si můžete snadno vypočítat dobu práce s nářadím bez poklesu výkonu v závislosti na parametrech kompresoru.
Vzorec výpočtu pracovního času přístroje:
objem zásobníku kompresoru × (vypínací tlak - pracovní tlak) | = | pracovní čas přístroje |
spotřeba vzduchu přístroje - výtlačný výkon kompresoru |
Příklad výpočtu např. s excentrickou bruskou (např. obj.č. 40026) o spotřebě 340 l/min při 6 Bar a kompresorem (např. obj.č. 50053) s 50 l zásobníkem, s výtlačným výkonem 302 l/min o max. 10 Bar, lze tedy pracovat cca 5,25 min. bez přestávky:
50 × (10-6) | = | 5´16" |
340 - 302 |
Při použití více nářadí pro jeden kompresor je třeba zvážit, zda poběží současně a výpočet přizpůsobit. Rovněž je třeba posoudit světlost použitých hadic v závislosti na objemu spotřebovaného vzduchu.